Omietanie stien
Omietka je vrstva materiálu nanesená na murovanú, liatu alebo montovanú stenu, ktorá spevňuje a chráni, vyrovnáva nepravidelnosti, škáry, diery na stene a vytvára hladký povrch. Rozlišujeme medzi vonkajšími omietkami na fasády a omietkami pre dotváranie stien v interiéroch. Predovšetkým v interiéri môže byť omietka kombinovaná a spracovaná s ďalšími materiálmi. Taká aj niekoľko centimetrov hrubá omietka na stene a strope iste nie je žiadny zázrak a po určitom zácviku ju môžu nanášať aj šikovní laici. Napriek tomu je dôležité venovať pozornosť niektorým tipom zo strany odborníkov, vďaka ktorým zabránime chybám pri aplikácii.
1. Základné informácie
Omietka je spravidla tvorená maltou s plnidlami príp. prísadami, ako je piesok alebo polystyrén, a spojivom. Podľa pridaného spojiva rozlišujeme medzi jednotlivými druhmi omietky, teda sadrová, vápenná alebo cementová, ale aj kombinácia sadrovápenná alebo vápenocementová. Okrem toho existujú ešte minerálne ílové omietky a organicky viazané omietky s umelou živicou.
Špeciálne prísady dávajú vrstve omietky charakteristické vlastnosti. Existujú napr. sanačné omietky a omietky proti vlhkosti. Pre interiéry sú k dispozícii omietky na odtienenie elektrických a elektromagnetických polí, omietky na zlepšenie akustiky priestoru či špeciálne dekoračné omietky.
Vonkajšia omietka chráni fasádu pred zvetrávaním a súčasne má izolačné vlastnosti. Pevnosť omietky jednotlivo nanášaných vrstiev by sa smerom od podkladu mala znižovať.
Omietka v interiéri má kladný vplyv na ovzdušie priestoru (odoberá prebytočnú vlhkosť zo vzduchu v miestnosti) a slúži predovšetkým ako rovný podklad pre nasledujúce nátery (cementová malta), obkladačky alebo tapety (sadrová omietka). U super hladkých povrchov, vhodných na tapetovanie, stačí ošetriť hlboké škáry, zárezy po vedení a ďalšie nerovnosti.
2. Príprava podkladu
Najdôležitejšou úlohou pri omietaní je správna príprava podkladu. Ten musí byť suchý, čistý, bez trhlín a prachu. Voľné častice odstránime kefou alebo zmetákom. Diery alebo priehlbiny vyplníme a vyhladíme stierkovou hmotou, lebo niektoré omietky (napr. roztieraná omietka Reibeputz) nedokážu preklenúť diery alebo miesta s vylomenou omietkou, nech ich nanesieme v akokoľvek hrubej vrstve. Podklady s rôznou nasiakavosťou, napr. stavebné dosky pre suchú výstavbu, sadrové omietky, betón, vlákninové tapety a tiež zabrúsené alebo matné staré omietky musíte navyše ošetriť penetráciou (dodržte pokyny výrobcu). Ak chcete omietnuť len určité časti steny, vyznačte si a oblepte okraje širokou maliarskou krepovou páskou. Niektorí výrobcovia omietok navyše odporúčajú zvlhčiť omietaný podklad pred vlastným nanesením omietky.
Zapamätajte si: Pri voľbe omietky a penetrácii je potrebné, aby oba materiály boli vzájomne kompatibilné zložky patriace do jedného určitého systému.
3. Namiešanie omietky
Vo vhodnej nádobe zmiešajte omietku s vodou podľa pokynov výrobcu. Hneď ako zmes nebude obsahovať hrudky, nechajte ju niekoľko minút dozrieť a potom ju znova premiešajte. Keďže minerálne roztierané omietky tuhnú pôsobením chemikálií, nemali by ste nikdy namiešať viac materiálu než je množstvo, ktoré spracujete počas 60 minút.
Odporúčanie: Jednotlivé farebné odtiene je možné vytvárať pridaním tónovacích farieb. Farbu vmiešavajte tak dlho, až v materiáli nebude vidno žiadne škvrny.
Omietanie je práca, ktorá vyžaduje zručnosť, cvik, dobrú prípravu a predovšetkým vhodný nástroj.
Nástroje a náradie na omietanie
4. Usadenie omietkových profilov a výstuží
Pre nanesenie rovnomernej vrstvy omietky na stenu a pre dosiahnutie vertikály, prípadne pre vyrovnanie šikmej steny omietkou, použite rýchloomietniky čiže rýchloomietnikové lišty (Schnellputzleisten; tiež nazývané omietacie lišty), ktoré usadíte na stenu s odstupom do 1,5 m. Cez tieto „kalibre“ potom stiahnite hliníkovú latu, na ktorú ste predtým naniesli omietku. Pre správne prevedenie hrán budovy a ako zábranu možného poškodenia alebo oderu rohov, upevnite na roh budovy navyše soklový ukončovací profil a rohový ochranný profil (sú to kovové profily chránené proti korózii, prípadne prefabrikovaná tvarovaná výstužná tkanina zo sklovláken).
Na prechodových miestach k ďalším stavebným materiálom a nad problematický podklad, napr. roletové skrine alebo tepelne izolované plochy, je potrebné použiť omietkovú výstuž (tiež nazývaná armovacia mriežka omietky). Túto výstuž tvorí mriežka odolná voči zásadám alebo nerezové rohože s hustými okami. Vkladá sa do stredu alebo do hornej tretiny omietky. Dáva omietke vyššiu pevnosť.
5. Nanesenie omietky
Namiešanú omietkovú maltu naneste oceľovým hladidlom po úsekoch (poliach) na stenu. Následne tieto polia medzi rýchloomietnikmi pretiahnite hladidlom. Akonáhle je nanesená omietka v jednej alebo dvoch vrstvách stuhnutá (dodržte pokyny výrobcu), je možné ju štruktúrovať. Po skončení omietania nechajte miestnosť niekoľko dní vetrať, aby sa mohla vypariť voda z novej stenovej omietky.
Obrázková galéria: Omietanie stien