Pokládka podláh

Tipy pre správny výber a rýchlu pokládku dlažby

Rýchla pokládka dlažby

Dlažba na terasuZnížením doby pokládky dlažbysa nezvyšuje len efektivita vynaložených nákladov, výrazne sa tiež prispieva k urýchleniu procesu výstavby. Hovorí sa síce „práca chvatná – málo platná“, existujú však mnohé technologické postupy, ktorých výsledkom je dokonale vyrovnaná plocha obkladového a dlaždicového materiálu aj pripokládke dlažby, ktorá je oproti tradičným postupom naozaj rýchla a zvládne ju aj laik.

Terče pod dlažbu

Pokladacie terče pod dlažbu slúžia na jednoduchú a rýchlu pokládku plošnej dlažby na zaizolované strešné konštrukcie, terasy, balkóny a lodžie, za účelom ich ďalšieho prevádzkového využitia. Pri použití terčov pod dlažbu je možné dlažbu priamo položiť na netuhé vrstvy strešného plášťa, najlepšie na dvojitú hydorizolačnú vrstvu (IPA). Týmto spôsobom položená dlažba umožňuje veľmi jednoduchú opravu izolácie, alebo poškodených dlaždíc. Pre pokládku dlažby takýmto spôsobom nie je potreba betónová mazanina a maltové lôžko pod dlažbu. Terče pre suché kladenie dlažby vytvárajú svojím rozmiestnením pod dlažbou podlahový rošt.

Chôdza po dlažbe je veľmi plynulá s mäkkým došľapom. Nedochádza ani k bočným pohybom dlaždíc. Existuje niekoľko typov aj druhov podkladacích terčov. Medzi najpoužívanejšie patria terče s variabilnou alebo pevnou škárou. Pomocou terča s variabilnou škárou možno dlažbu položiť bezo špáry, alebo pomocou plastového špárovacieho krížika so škárou cca 3 mm. Tento vymedzovací krížik sa usadzuje doprostred terča do vyznačených bodov. nie je však podmienkou. Na vymedzenie špáry možno využiť aj iný materiál odolný poveternostným podmienkam, ktorý vymedzí škáru podľa potreby.

Druhý (pevný) typ terča má napevno zalisovaný vymedzovací predel. Oba typy terčov možno bez námahy predeliť na polovice a štvrtiny. Škára pri pokládke vonkajšej dlažby zostáva voľná pre odtok dažďovej vody. Voda odteká špárami pod dlažbu, medzi terčmi a bočnými otvormi v terčoch. Špára dlažby 6 mm sa využíva u dlažby s rozmermi napríklad 50 x 50 cm, alebo tam, kde sú očakávané väčšie prívaly vody a a je potrebné, aby voda rýchlo odtiekla pod dlažbu. Pri všetkých ostatných aplikáciách postačuje škára 3-4 mm.
terce
Prednosti použitia podkladacích terčov

•    dlhá životnosť, ľahká údržba, jednoduché položenie, výmena dlaždíc aj čistenie
•    vyrovnanie spádu podložia pre odvedenie dažďovej vody, vyrovnanie prípadnej nerovnosti povrchu
•    nižšie náklady na obstaranie – nie je potreba krycia betónová mazanina a maltové lôžko pod dlažbu
•    pod dlažbu je možné uložiť aj zapustené strešné vpusty pre odvod dažďovej vody

Nivelačné systémy pre rýchlu pokládku dlažby

rýchla pokládka dlažbaSlúžia na eliminovanie nerovnosti dlažby počas vytvrdzovacieho procesu lepidla či betónu pri pokládke dlažby. Sú konštruované pre rýchle položenie žulových a mramorových obkladov v rovine bez nutnosti použitia doplňujúcich prípravkov. Najčastejšie používaným nivelačným systémom pre rýchlu pokládku dlažby, ktorý zaručí dokonale vyrovnanú plochu dlaždíc, je systém s prítlačným adaptérom. Skladá sa z plastových tlakových (prítlačných) prvkov, vymedzovacích elementov tvaru obráteného písmena T a špeciálnych klieští.

Pomocou tlaku sa dlažba udržuje v dokonalej rovine a eliminuje sa časovo náročné ručné zarovnávanie nerovnomerností pri pokládke dlažby. Vymedzovací element sa po vytvrdnutí lepidla (betónu) zničí, no prítlačný adaptér môže byť opakovane (približne 25 x) použitý.
Rýchla pokládka dlažby sa často využíva pri výstavbe rodinných domov na kľúč.

Čo by malo ovplyvniť váš výber dlažby na terasu

Ak začnete uvažovať nad tým, ktorý povrchový materiál by ste mali použiť na pokládku vonkajších plôch a najmä vašej novej terasy, treba zvážiť konfrontáciu s odborníkom. Prekonajte zábrany aj v prípade, že si pripadáte dostatočne zručný domáci majster.

Odborník totiž vie podľa lokality, v ktorej sa stavba nachádza a podľa jej situovania voči svetovým stranám, určiť, ktoré z radu dostupných materiálov pripadajú pre vašu stavbu do úvahy.

Ak hľadáte vhodný typ dlažby pre vašu záhradu, terasu či dom,  nev

Betónové dlažby

Dnes už to nie sú len nízke náklady, ktoré radia betón medzi najpoužívanejšie materiály vhodné na povrchovú úpravu terás. Aj keď sa betón nepatrí k prírodným materiálom, dokáže dobre vyzerať a hrdo si zastane svoju úžitkovú funkciu. Betónový povrch je dostatočne odolný proti mechanickému poškodeniu, má veľmi dlhú životnosť a na výber pestrú škálu farieb a štruktúr.
Trh ponúka aj dostatočné množstvo betónových dlažobných prvkov počnúc od kociek o rozmeroch 10×10 cm, cez menšie platne až do platní o veľkosti napr. 50×80 cm.

Kamenné dlažby

Terasy na úrovni okolia domu sa často vykladajú aj prírodným kameňom, pretože vynikajúco harmonizujú s okolím. Vhodný je kameň vrstevnatej štruktúry, ktorého jedna strana je rovná, aby sme nemali problémy pri chôdzi a mohli naň postaviť nábytok bez toho, aby sme museli jeho niektorú stranu podkladať. Kamenné platne by mali mať hrúbku 4- 6 cm. Nové ťažobné technológie umožňujú dodávať aj kameň s hrúbkou 1 cm, ktorý menej zaťažuje nosnú konštrukciu. Kamenná dlažba použitá v interiéri by mala mať protišmykovú úpravu, pri ktorej sa často využíva najbežnejší spôsob – pieskovanie.

Keramické dlažby

sú pravdepodobne jedným z najpreferovanejších povrchových materiálov, i keď sú menej pevné ako kameň alebo betón. Stavebníci ich radi využívajú najmä kvôli ich vzhľadu, vysokej trvácnosti, mrazuvzdornosti a protišmykovej úprave. Vyrábajú sa v teplých farbách a dajú sa z nich vyskladať pekné vzory. Sú vhodné aj na kombináciu s inými materiálmi.

Tehlové dlažby

sú veľmi obľúbené pre ich prírodný vzhľad a samozrejme pre vlastnosti, zaručujúce ich odolnosť voči poveternostným podmienkam a vplyvom.
Špeciálnym druhom dlažby je tzv. klinkerová dlažba – hrubá keramika, ktorá je známa svojimi príjemnými farbami.
V obchode si môžete vybrať medzi klinkerom s hladkým alebo drsným povrchom. Ich fyzikálne vlastnosti vám zaručia, že sa na nich nepošmyknete ani za mokra, navyše ich minimálna nasiakavosť im zaručuje mrazuvzdornosť. Oba druhy sú veľmi pevné, vysoko stálofarebné a ľahko udržiavateľné a dokonca im neublíži ani solenie.

Drevené dlažby

Drevo použité v exteriéri môže byť náročnejšie na pravidelnú údržbu, no napriek tomu si najmä vďaka svojmu vzhľadu, nachádza stále viac prívržencov. Okrem domácich drevín najmä duba, buku a agátu, sa na používajú aj impregnované ihličitany a exotické dreviny. Medzi jej najväčšie výhody patrí nehlučnosť a jej prirodzený vzhľad.
Trvácnosť drevenej dlažby závisí od kvality použitého materiálu, a tiež aj od správneho uloženia konštrukčnej vrstvy a drenáže. Na terasy sa najčastejšie používajú palubovky, ktorých dosky sa ukladajú na nosné trámy.

Zaujímavosti o plávajúcich podlahách

Technológia montáže plávajúcej podlahy

 

Plavajúca podlahaMontáž plávajúcej podlahy, si napriek svojej jednoduchosti vyžaduje zodpovedný prístup a dodržiavanie určitých postupov.

Najčastejšie používaným typom plávajúcich podláh sú laminátové. Pokiaľ ide o vzhľad, upravený laminát je takmer na nerozoznanie od prírodných materiálov. Na rozdiel od nich (hlavne atraktívnych druhov), majú plávajúce podlahymnožstvo výhod. Ich cena je podstatne nižšia a zároveň je ich výroba šetrnejšia k životnému prostrediu. Technológia montáže plávajúcich podláh umožňuje ich pokládku prakticky na všetky podlahy a dodržaním jednoduchých zásad spolu s technickým poradenstvom ju zvládne aj začínajúci užívateľ. Plávajúce podlahy sú všeobecne nenáročné na prevádzku, pretože vyžadujú minimálnu starostlivosť.

Ak sa chystáte na nákup alebo montáž plávajúcej podlahy, vybrať si môžete aj z našich služieb.

Montáž plávajúcej podlahy si napriek svojej jednoduchosti vyžaduje zodpovedný prístup a dodržiavanie podmienok a postupu pokládky, daných výrobcom. Často sa napríklad berie na ľahkú váhu fakt, že ešte pred samotnou montážou sa musí plávajúca podlaha aklimatizovať. Privyknúť si na teplotné podmienky a vlhkosť nášho obydlia. Aklimatizácia musí trvať minimálne dva dni, pričom jednotlivé balenia podlahy neotvárame a necháme ich uložené v miestnosti budúcej montáže.

Ak sa nám zdá povrch starej podlahy rovný, nedajme sa oklamať – radšej dvakrát merať, ako raz montovať. Maximálna možná nerovnosť podkladu je daná výrobcom a ak presahuje stanovený limit – napríklad 2 mm na dva metre dĺžky, bude potrebné zarovnať plochu samonivelačnou stierkou. Podklad musí byť bezpodmienečne suchý a čistý. Ak sa plávajúca podlaha ukladá na betón či dlažbu, izolácia je nutnosťou. Používa sa napríklad fólia proti prenikaniu vlhkosti. jej montáž je jednoduchá – z balu sa rozprestrie, ako úzky a dlhý koberček, jednotlivé časti sa pri pokládke musia prekrývať minimálne 20 centimetrov.

Plávajúce podlahy, montážNa izolačnú fóliu je potrebné položiť ešte pred montážou plávajúcej podlahy špeciálnu tepelnoizolačnú vrstvu, ktorá zároveň plní funkciu izolácie proti vlhkosti a v niektorých prípadoch nahrádza zarovnanie plochy. Za jeden z najlepších izolačných materiálov pod plávajúcu podlahu je považovaný technický korok.

Tento prírodný materiál má nízku tepelnú vodivosť a nevplýva naň vlhkosť. Pri mechanickom zaťažení si zachováva svoj tvar a vplyvom tepla a vlhka sa nerozširuje, ani nezmršťuje. Existuje však aj množstvo ďalších vynikajúcich izolačných materiálov. Pre nás je dôležité, aby sme ho pod plávajúcou podlahou mali nainštalovaný. Po vykonaní týchto prác môžeme začať s montážou plávajúcej podlahy.

Naša zručnosť však musí byť vyvážená estetickým cítením. Montáž plávajúcej podlahy má mnoho spoločného s inštaláciou parkiet. Dôležité je napríklad odkiaľ budú na ňu dopadať slnečné lúče. Ak nám to riešenie a situovanie izby dovolí, je potrebné klásť dosky tak, aby boli po dĺžke súbežné s dopadajúcim slnečným svetlom. Tí, ktorí majú s montážou plávajúcej podlahy skúsenosti, odporúčajú zmiešať pred pokládkou dosky z rôznych škatúľ. Neodporúča sa brať ich postupne z jednotlivých balení. Drobné farebné a štrukturálne odchýlky kusových dosiek si síce na prvý pohľad nevšimneme, no zmiešaním dosiek z jednotlivých škatúľ tento jav úplne zanikne.
Montáž plávajúcej podlahy sa zvyčajne začína v ľavom rohu. Prvým radom sa môžu dorovnávať nerovnosti múru, pričom však musí byť zachovaná minimálne 8 mm diletačná škára (v praxi cca 14 mm), ktorej šírku si poistíme dištančnými klinmi. Dbáme na presné spojenie lamiel. Na konci dosku odrežeme a zvyšným kusom (ak nie je menší, ako 400 mm) začíname nový rad. V opačnom prípade sa môže prvá doska druhého radu z optických dôvodov skrátiť.

Druhý rad sa zostavuje presne rovnakým spôsobom, ako prvý. Postupnou montážou podľa pokynov výrobcu sa podlahový priestor zaplní a pred nami bude úloha položiť posledný rad dosiek. Ten bude zrejme potrebné zrezať na mieru, prípadne vyrezať doň otvory pre kúrenárske rúrky. Pamätajte, že prvý a posledný rad nesmie byť užší, ako 50 mm. Otvory pre rúrky kúrenia musia byť približne o 10 až 15 mm v priemere väčšie. Škáry, ktoré vzniknú okolo oceľovej zárubne dverí vyplňte tesniacim tmelom. Pamätajte, že plávajúca podlaha je preto plávajúca, lebo je v neustálom pohybe. Zmršťuje sa a rozširuje vplyvom teplôt v izbe. Takže nezabúdajte na dostatočne široké dilatačné medzery.

Vyberte si plávajúcu podlahu do kúpeľne

Plávajúca podlaha v kúpeľni je dnes už bežnou praxou

Plávajúca podlaha v kúpeľniRekonštrukcia a prestavba kúpeľne je náročná tak po technologickej, ako aj finančnej stránke. Ak však nechcete robiť veľké úpravy a vašou túžbou je ozvláštniť kúpeľňový interiér niečím novým a zaujímavým, skúste okrem výmeny uterákov za novú sadu, vymeniť za novú aj podlahu. Plávajúca podlaha v kúpeľni je totiž vďaka nástupu inovatívnych materiálov a dizajnov hitom súčasnosti.

Podlahové konštrukcie v štýle realisticky vyzerajúceho dreva, kameňa či iných materiálov sú dnes vo forme plávajúcej podlahy cenovo dostupné pre široké vrstvy užívateľov. Kúpeľne patria k miestnostiam, v ktorých musíme pri kladení akejkoľvek podlahovej krytiny brať do úvahy faktory a požiadavky pre jej bezproblémové  fungovanie, ako celku.

Ide hlavne o zvýšenú odolnosť voči vlhkosti a vode a tiež tepelným zmenám, ktoré prebiehajú pred, počas aj po kúpaní či sprchovaní. Vďaka neustálemu vývoju patrí plávajúca podlaha do kúpeľne k moderným trendom, s ktorými treba rátať aj v budúcnosti. Dokonca moderné technológie výroby a montáže drevených, vrstvených či laminátových podláh umožňujú ich použitie aj v prípade ich kombinácie s  podlahovým kúrením.

Nech je váš výber akýkoľvek, pri inštalácií plávajúcej podlahy do kúpeľne platia niektoré odlišné pravidlá, bez ktorých by mohlo dôjsť k poškodeniu či znehodnoteniu krytiny. Pod plávajúcu podlahu je potrebné umiestniť parotesnú zábranu, zabezpečujúcu ochranu proti vlhkosti a podlahové dielce je nutné lepiť celoplošne. Soklové lišty je potrebné po celom obvode zatmeliť sanitárnym silikónom, ktorý zabráni vniknutiu vody pod plávajúcou podlahou. Ostatné pracovné úkony pri pokládke krytiny vo vlhkých priestorov sa v podstate nelíšia od klasickej pokládky plávajúcim spôsobom, kedy sa zámkovým systémom spájajú jednotlivé podlahové panely na podložke podkladu.

Premýšľate nad montážou plávajúcej podlahy do vašej kúpeľne?Neváhajte a využite naše služby.

Dominantné postavenie laminátu, ako klasického výrobného materiálu u plávajúcich podláh,  dostalo vážneho a výrazného  konkurenta vo forme vinylu. Vinyl je vlastne heterogénne PVC, teda krytina, zložená z viacerých vrstiev. Na polyvinylchroridovom nosiči je nanesený dekor, čiže vzor dreva, kameňa, dlažby a podobne, ktorý je zaliaty vrstvou vinylu. Povrch je vďaka extra ochrannej PU vrstve extrémne odolný a je teda vhodný na použitie tak v kuchyni, ako v kúpeľni. Oproti laminátovým majú vinylové plávajúce podlahy povrch príjemnejší na dotyk a pôsobia teplejšie. Sú dostatočne odolné voči namáhaniu, vznikajúcemu striekajúcou vodou.

Pre plávajúcu podlahu v kúpeľni však môžeme použiť aj laminátovú klasiku. Je len a len na nás, aký vzor si vyberieme. Takzvaný Wood – look sa aj v súčasnosti teší veľkej popularite a najčastejšou voľbou pre kúpeľne je dubový, alebo borovicový vzor. Tieto klasické dreviny, zvýraznené tmavšou kresbou sú skvelou voľbou aj preto, že doslova zapadnú do akejkoľvek kúpeľne a zvlášť borovicový vzor v svetlom prevedení dokáže rozjasniť priestor, v ktorom aj menšia kúpeľňa opticky zväčší svoj objem.

Plávajúca podlaha do kúpeľne so vzhľadom prírodného kameňa dodáva priestoru čosi mystické, prírodné a zároveň upokojujúce. Elegancia kameňa v jemných neutrálnych farbách podčiarkuje majiteľovo estetické cítenie a zmysel pre modernosť. Novinkami na trhu sú však aj plávajúce podlahydo kúpeľne s menej ortodoxnými vzormi a farbami, ktoré v mnohých prípadoch môžu zmeniť jej celý vzhľad. Tak vinylové, ako aj laminátové podlahy môžete nájsť vo vyhotoveniach, ktoré človeku zdvihnú náladu od chvíle, ako na ne vstúpi. Ide napríklad o vzhľad karamelového dubu, kandizovaných čerešní, alebo medenej hliny. Ak chcete zažiť exotickú chuť vo vašej kúpeľni, môžete si vybrať podlahu s kamenným vzorom, ktorý silne pripomína ulice v starej kastílskej dedine, alebo staviť na biele dreviny, evokujúce prímorské pláže.
S takouto škálou dizajnových možností môžete v kúpeľni vytvoriť netradičnú plávajúcu podlahu, ktorá sa vám predtým zdala, ako úplne bežná.